Ce-am trait la un meci de vis…

Este vorba de meciul de handbal feminin de la Campionatul Mondial, dintre România si Franta (tara organizatoare).

Nu o sa ma apuc sa comentez meciul din punct de vedere tactic, cat de bune au fost strategiile antrenorului sau cat de bine au jucat fetele noastre. Nu sunt specialist si nu o sa ma dau drept unul.

Ma refer aici la ce am trait, m-am simtit ca la meciul de fotbal dintre Romania si Olanda- 4 insi in camera, ne uitam la meci cu sufletul la gura si asteptam sa vedem, dupa primul gol al Romaniei, cum le batem pe frantuzoaice. Au venit insa 6-7 goluri (a fost un meci nebun, nu mai tin minte) ale frantuzoaicelor si niciunul din partea noastra. Deja incepeau sa apara indoieli- oare chiar o sa le batem? Cum de joaca fetele asa prost? Au mai dat ale noastre cateva goluri, dar la sfarsitul primei reprize, conduceau frantuzoaicele la 6 goluri diferenta. Desigur ca nu nue-am putut intreba de ce le mai avantajeaza arbitrii pe frantuzoaice, chiar si la o diferenta de scor asa mare?! Aveam sa ne dam seama mai tarziu:)

La pauza, dezamagire totala. 3 dintre noi am zis ca e clar rezultatul, o sa luam o bataie usturatoare. Doar un singur om mai credea ca fetele au puterea sa mai revina. si nu doar atat. Zicea ca nu doar ca vor egala, dar chiar vom invinge. Noi ziceam: nu, ma, e gata meciul, nu mai au cum sa revina. Joaca prea prost.

Buun. Incepe repriza a doua- Romania inca in corzi, dar parca apararea incepe sa mearga…. Se reduce diferenta de scor la 4 goluri, 3 goluri. Ajungem la 13-14. Nu-mi venea sa cred ca am ajuns asa aproape- frantuzoaicele se desprind iar la 3 goluri, dar…. le egalam la 17 si…. nebunie! incepem sa strigam! Se joaca strans, ajungem sa le conducem… nervi si emotii intinse la maxim- urlete, injuraturi la adresa arbitrilor, care ne dezavantajeaza pe fata, in mod repetat (ne asteptam sa fim dezavantajati, dar nici chiar asa!).

Luam conducerea, incepe dementa la noi in camera- televizorul la maxim; revine in camera colegul care plecase ca sa nu mai vada meciul, de nervi. Se uita la scor si nu-i vine sa creada. Da, nici noua nu ne vine sa credem! Frantuzoaicele revin in joc, scorul strans, jucam impotriva frantuzoaicelor, impotriva a 14.000 din oameni care incurajeaza Franta si, nu in ultimul rand, impotriva arbitrilor care ne “scot” un gol din poarta franceza la scor egal si inca 20 de secunde de joc. Ca si cum nu era destul,primim si o eliminare de 2 minute- da, arbitrul are dreptate, dar tot nu scapa de injuraturi si blesteme din camera noastra🙂 reusim totusi sa ducem meciul in prelungiri.

Comentatorul tine neaprat sa intinda mai tare nervii si ne spune ca frantuzoaicele sunt specialiste la prelungiri. Si ce daca? Romancele au spirit de luptatoare, au revenit de la 8 goluri diferenta, deci se poate! Incepem iar destul de prost, frantuzoaicele profita si se distanteaza la 3 goluri. Nu-i nimic, zicem, ne aparam bine si vin si golurile noastre. insa ratam in continuare, dar Luminita Hutupan scoate-incredibil!- 2 aruncari de pe contraatac, situatie de unu la unu. “Bravo, tu Luminta!”; pumni in masa de bucurie. ne revenim, egalam. Apar vecinii de palier la noi in camera- nu-si dau seama care-i treaba cu urletele de “gooool” sau “bine, tu!”…. Incredibil, dam gol cu doar o fractiune de secunda inainte de fluierul final al primei sesiuni de prelungiri. Nu-i nimic, mai putem. Daca nu, le batem si la 7 metri, avem incredere in Luminita.

Dar, iata ca nu mai e nevoie- cu 4 minute iniante de finalul celei de-a doua sesiuni de prelungiri, ne detasam la 2 goluri distanta- pentru prima data in meci!- Hutupan ne aminteste de ce a fost declarata cel mai bun portar de handbal al lumii si scoate inca 2 aruncari. “Bine, tu Luminita, asa te vreau!” Pumni, palme in masa, strigate, pumni in geam. Ne detasam la 3 goluri cu 2 minute inainte de final. “Ii gata, ma, nu mai avem cum sa pierdem!” Si…. intr-adevar castigam!!!!!!!!!!! eram deja ragusiti toti, dar nu mai conta. “Hai Romania!!!!!!; bine, fetele!”

De mult nu am mai trait asa un meci. Cred ca, indiferent de rezultatul din semifinala, fetele merita tot respectul pentru adevaratul spirit de lupta de care au dat dovada- sa ai puterea sa revii de la 8 goluri diferenta, si sa castigi dupa 80 de minute de joc, in fata unor jucatoare mult mai bine pregatite fizic, in fata unor arbitri care au ajutat enorm Franta (prea mult, chiar si pentru o echipa organizatoare)! Multumim, fetelor! Multumesc ca m-ati facut sa fiu si mai mandru ca sunt roman!

This entry was posted in sport and tagged , , . Bookmark the permalink.

One Response to Ce-am trait la un meci de vis…

1. Razvan says:

Spre deosebire de anii trecuti din fotbalul romanesc, ultimii ani au aratat foarte bine pentru handbalul feminin, la nivel de nationala. Ca si nationala de fotbal a reusit se califice la un turneu final nu poate decat sa ne bucure si mai mult. Sincer, personal nici nu m-am gandit ca Romania ar putea sa nu ajunga macar pana in semifinale, pentru ca la mondial au fost practic de neoprit pana la finala cu rusoaicele. Meciul a fost mult prea dramatic pentru o echipa foarte valoroasa a Romaniei.
    Cred ca meciul cu Rusia trebuia sa fie din nou in finala si ca ne intalnim cu ele un pic mai repede. Rusoaicele sunt bune, sunt foarte bune si nu ne-am putea vaita daca fetele noastre ar fi invinse de ele. Bucuria si satisfactia ar fi insa mult mai mare daca am invinge Rusia, in sfarsit, intrucat nu tare multi mizeaza pe Romania, cu toate ca toti ne dorim asta.
    Ideea e ca handbalul feminin romanesc (la nivel de nationala) a dat dovada de profesionalism si de o mentalitate puternica, de invingator. Asta lipseste sportului romanesc, pentru ca valori avem; mai multa determinare… iar Luminita ne-a scos din intuneric.